Dokumenty

Nawiązując współprace z Naszą Kancelaria – otaczamy opieką klienta przez cały proces sprzedaży i zakupu nieruchomości- zapewniamy opiekę prawną i notarialną- pomagamy w uzyskaniu kredytu hipotecznego – współpracujemy z doradcą kredytowym.

Pomagamy także w załatwieniu wszelkich formalności w urzędach w celu uzyskania dokumentów. Poniżej przedstawiamy pełny wykaz dokumentów , które potrzebne są w sprzedaży nieruchomości .Głównym dokumentem, który musimy posiadać sprzedając mieszkanie, lokal użytkowy lub działkę jest podstawa nabycia nieruchomości – umowa kupna, zamiany lub darowizny w formie aktu notarialnego. Dokumenty potrzebne do sprzedaży nieruchomości zależą od jej rodzaju.

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu W przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu do jego sprzedaży konieczne jest posiadanie:

przydziału lokalu ze spółdzielni,

dokumentu świadczącego o uzupełnieniu wkładu budowlanego,

aktualnego zaświadczenia ze spółdzielni, że sprzedający jest członkiem spółdzielni i że przysługuje mu spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu

zaświadczenia o braku zaległości finansowych właściciela mieszkania w stosunku do spółdzielni

zaświadczenia dotyczącego zameldowania osób w mieszkaniu.

Własnościowe prawo do lokalu.

W razie sprzedaży własnościowego prawa do lokalu należy zgromadzić:

aktualny odpis z księgi wieczystej nieruchomości ,

dokument stwierdzający nabycie prawa do lokalu (akt notarialny zakupu nieruchomości, postanowienie sądu o nabyciu prawa do lokalu w spadku, akt notarialny stwierdzający otrzymanie nieruchomości w formie darowizny),

zaświadczenie o stanie zameldowania w lokalu.

W przypadku natomiast sprzedaży nieruchomości, która jest zabudowana budynkiem mieszkalnym należy zebrać:

aktualny odpis z księgi wieczystej nieruchomości (z ujawnionym budynkiem),

dokument stwierdzający nabycie prawa własności (akt notarialny zakupu nieruchomości, postanowienie sądu o nabyciu prawa w drodze spadku, akt notarialny stwierdzający otrzymanie nieruchomości na zasadzie darowizny),

zaświadczenie o stanie zameldowania w lokalu.

Sprzedaż lokalu użytkowego

Przy sprzedaży lokalu użytkowego niezbędne są:

dokumenty potwierdzające prawo do lokalu,

dokument potwierdzający funkcję lokalu.

Sprzedaż działki budowlanej i wymagane dokumenty.

Przy zakupie działki budowlanej trzeba sprawdzić przede wszystkim stan prawny nieruchomości w księdze wieczystej. Pozwoli to na sprawdzenie, czy sprzedający jest właścicielem działki, jak również czy nie jest ona obciążona hipoteką lub prawami osób trzecich.

Sprzedający działkę musi okazać dokument stwierdzający nabycie prawa własności (akt notarialny zakupu nieruchomości, postanowienie sądu o nabyciu nieruchomości drodze spadku, akt notarialny stwierdzający otrzymanie nieruchomości w formie darowizny). Pozostałe dokumenty potrzebne do sprzedaży działki to:

wyciąg z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

wyrys z rejestru gruntów,

wypis z ewidencji gruntów (z Miejskiego lub Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej),warunki zabudowy wydane przez urząd miasta.Plan zagospodarowania przestrzennego określa możliwość zabudowy terenu. Jeżeli tego nie ma, o dopuszczalności zabudowy działki rozstrzygają warunki zabudowy. Obszar działki, jaki podaje sprzedający można sprawdzić z danymi z wyrysu z ewidencji gruntów. Po zgromadzeniu wskazanych wyżej dokumentów można stawić się u notariusza w celu podpisania aktu notarialnego sprzedaży działki. W przypadku osób rozwiedzionych notariusz ustali, czy działka stanowi odrębną własność sprzedającego, czy tez była objęta wspólnością majątkową małżeńską i czy byli małżonkowie dokonali podziału majątku. Jeżeli podziału majątku nie dokonano, dla ważności umowy notarialnej wymagany będzie podpis obojga byłych małżonków.

Szczególne przypadki sprzedaży.

W razie sprzedaży nieruchomości w trakcie budowy, należy zgromadzić następujące dokumenty:

aktualny odpis z księgi wieczystej nieruchomości,

dokument stwierdzający nabycie prawa własności gruntu, pozwolenie na budowę (z klauzulą ostateczności nadaną przez właściwy organ urzędu miasta).

dziennik budowy,

projekt budowlany (w celu weryfikacji braku odstępstw dotychczasowych prac budowlanych z projektem).Jeżeli działkę budowlaną będzie chciał kupić cudzoziemiec konieczne będzie uzyskanie przez niego decyzji ministra spraw wewnętrznych na nabycie nieruchomości w Polsce. W przypadku gdy sprzedawcą nieruchomości jest spółka, konieczne będzie istnienie uchwały wspólników o nabyciu tej nieruchomości oraz wypis z Krajowego rejestru Sądowego. Z kolei gdy przedmiotem sprzedaży jest nieruchomość, która należy do osoby małoletniej, niezbędne jest wydanie przez sąd prawomocnego postanowienia w tej kwestii.

My jako pośrednicy zawsze zadbamy o to by współpraca z Nami była przyjemnością …..

Zapraszamy Bonum Kancelaria Nieruchomości