Kilka ważnych informacji .
Najliczniejszą grupę przebywających obecnie na terenie naszego kraju obcokrajowców stanowią obywatele Ukrainy , następnie Białorusi i Niemiec. Na samym końcu znajdują się Rosjanie i Wietnamczycy. Każdy z nich który posiada polskie dokumenty może stać się właścicielem działki , domu bądź mieszkania. Potrzebuje do tego zezwolenia ,które obejmuje osoby spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii.
Zezwolenia nie potrzebują cudzoziemcy z krajów Unii Europejskiej , Islandii, Norwegii bądź Liechtenstein. Również osoby posiadające firmę w Unii Europejskiej nie potrzebują takie zezwolenia.
Zezwolenie takie udziela Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji . Obywatel innego kraju może nabyć każdy rodzaj nieruchomości ale kupowana na potrzeby mieszkaniowe i życiowe ważnym aspektem jest jej powierzchnia nie może ona przekraczać 0,5 ha.
Jakie nieruchomości może obcokrajowiec kupić bez zezwolenia ?
- Samodzielny lokal mieszkalny, czyli po prostu mieszkanie w bloku
- zakupu komórki lokatorskiej, czy też miejsca postojowego, zarówno podziemnego jak i nadziemnego.
Kiedy chce zakupić dom musi wtedy uzyskać zezwolenie Ministra Spraw Wewnętrznych. Takie zezwolenie nie jest wymagane od osób, które mieszkają w Polsce od co najmniej 5 lat od udzielenia im zezwolenia na pobyt stały lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE. Z posiadania zezwolenia Ministra Spraw Wewnętrznych zwolniony jest również cudzoziemiec będący małżonkiem obywatela polskiego i mieszkający w Polsce co najmniej 2 lata od momentu udzielenia mu zezwolenia na pobyt stały lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE.
Ważne dokumenty
Wymagane dokumenty
Obcokrajowiec, ubiegający się o wydanie zezwolenia na nabycie nieruchomości ma obowiązek złożyć następujące dokumenty:
- odpis lub kopię dokumentu potwierdzającego tożsamość,
- odpis z księgi wieczystej lub zaświadczenie ze zbioru dokumentów nabywanej nieruchomości,
- wypis z rejestru gruntów wraz z wyrysem z mapy ewidencyjnej,
- wypis z aktualnie obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego.
Ponadto, zgodnie z ustawą z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, taki wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, jeżeli:
- nabycie nieruchomości przez cudzoziemca nie spowoduje zagrożenia obronności, bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego, a także nie sprzeciwiają się temu względy polityki społecznej i zdrowia społeczeństwa,
- wykaże on, że zachodzą okoliczności potwierdzające jego więzi z Polską,
- osoba sprzedająca nieruchomość wyrazi w oświadczeniu wolę sprzedaży nieruchomości na rzecz cudzoziemca.